Muzea w Dubaju?! Jakie tam mogą być muzea?! Historia?! Jaka historia?! Przecież tam nie ma historii? – to popularny stereotyp o Emiratach. I jak większość stereotypów, jest bardzo krzywdzący i zupełnie nieprawdziwy.
Najlepsi specjaliści od marketingu i PR-u zadbali o to, żeby Dubaj stał się synonimem nowoczesności i przepychu. Aby kojarzył się z drogimi samochodami i luksusem. Sporo pracy kosztowało, aby na hasło ‘Dubaj’ budzić we wszytskich skojarzenia z kapiącym z nieba złotem i sypiącymi się wszystkim na głowę petrodolarami.
Dubaj ma jednak znacznie więcej do zaoferowania, niż to co najczęsciej widać na folderach reklamowych.
Marketingowcy postawili wszystko na jedna kartę – luksus i nowoczesność. Zupełnie pomijając przy tym to, co jest tutaj najciekawsze, czyli historie, ludzi i obyczaje.
Wieżowce może sobie wybudować każdy, ale historię i przeszłość, każdy ma swoją, każdy ma inną i każdy powinien pielęgnować pamięć o niej. W ZEA nie jest inaczej.
“No Dubaj! Zaskocz mnie!”
Co rusz słyszę, że moi goście przyjechali z negatywnym nastawieniem, na zasadzie: ‘No Dubaj! Skoro niby jesteś taki zaje…. Zaskocz mnie!!’
No a Dubaj, jak to Dubaj, oczywiście zaskakuje. Większość z tych osób wyjeżdża z poczuciem, swego rodzaju, kaca moralnego, często wręcz zażenowania. No bo jak to?! Dubaj ma coś więcej do zaoferowania, niż tylko Burj Khalifa i Burj Al Arab, no może jeszcze piękne plaże i luksusowe hotele?!
Otóż ma i to duuużo więcej. Emiraty to kraj, w którym historia działa się, i dzieje, na naszych oczach. Przeskok, który tu się dokonał jest bardzo duży i wydarzył się w zawrotnym tempie. Jest o czym opowiadać. A dzięki temu, że miało to miejsce tak niedawno, wiele ciekawych elementów wciąż się zachowało i wiele opowieści wciąż można usłyszeć.
Muzea w Dubaju
W całym mieście jest wiele różnych muzeów. Jedne pielęgnują pamięć o historii Emiratów i samego Dubaju. Inne natomiast, budują świadomość o kulturze i obyczajach Emiratczyków. A jeszcze inne są muzeami tylko z nazwy, bo ich wystawy dotyczą zupełnie innych tematów jak np. Muzeum Iluzji, czy Muzeum Przyszłości, które opowiada o najnowszej technologiaologi, jej osiągnięciach i przyszłości.
W tym artykule chciałabym jednak skupić się, wyłącznie, na historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Dubaju. A konkretnie, na muzeach w samym Dubaju, które w najciekawszy sposób opowiadają o tym miejscu, o jego przejściach i drodze do teraźniejszości. Zamierzam polecić Ci 2 miejsca, które moim zdaniem, najciekawiej przedstawiają tę historię.
Muzea w Dubaju są na miarę XXI w.
Zanim jednak przejdę do konkretów, to powinieneś wiedzieć, że prawie wszystkie muzea w Dubaju są bardzo nowoczesne. Ich zadaniem jest przekazywanie wiedzy i budowanie świadomości zmian, które tu zaszły. Tempa, w jakim to się to wszystko dokonało. Dzięki technologii i interaktywnym wystawom wszystko to jest opowiadane w bardzo przystępny i obrazowy sposób. Tutaj naprawdę możesz wczuć się i zrozumieć klimat tamtych czasów. Zwiedzanie tych obiektów dostarcza niezapomnianych wrażeń. Są to z pewnością muzea na miarę XXI w.
Ale przejdźmy już do konkretów:
1. Shindagha Muzeum
Shindagha Muzeum opowiada o życiu ludzi przed odkryciem ropy. O codzienności, z którą zmagali się lokalni mieszkańcy, zanim zaczęły na nich spływać strumienie petrodolarów.
To jedno z moich ulubionych muzeów w Dubaju, przede wszystkim dlatego, że daje bardzo ciekawą wiedzę i pozostawia niezapomniane wrażenia. Nie chcę spoilerować, ale na koniec zwiedzania przedstawiany jest film… Ujmę to tak: byłam tam już kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt razy i wciąż robi na mnie wrażenie.
To muzeum, nie jest jakimś wielkim kompleksem, ale mimo to bardzo ciekawym i absolutnie wartym odwiedzenia. W ramach tego samego biletu jest też wejściówka do Muzeum Perfum, które jest zaraz za rogiem.
2. Etihad Muzeum
Etihad Muzeum natomiast, opowiada historię zjednoczenia Emiratów Arabskich. Dowiesz się tam kto, jak i dlaczego wpadł w ogóle na ten pomysł. Jak to zostało zorganizowane, jakie napotkali problemy i jak to wszystko wpłynęło na codzienne życie mieszkańców.
Moja ulubiona wystawa dotyczy tzw. Ojców Założycieli.
W ramach niej możesz nie tylko poczytać o postaciach ze zdjęć, ale także zobaczyć kilka przedmiotów, które były ich własnością. Niektóre z nich są bardzo osobliwe i wiele mówią o ich właścicielach, a także o czasach, w których żyli.
W tym muzeum dowiesz się także, jak wyglądała sama uroczystość zjednoczenia, jak przebiegały negocjacje i co mieli do tego Brytyjczycy.
Dla mnie zawsze najbardziej interesujące są wystawy z przedmiotami codziennego użytku. A co może być bardziej powszednim i codziennie używanym przedmiotem niż dokumenty i pieniądze?
W Etihad Muzeum znajdziesz niesamowitą gablotę z paszportami obywateli poszczególnych emiratów, a także osobną z banknotami, które wtedy obowiązywały.
I tu znowu aż prosi się o spoiler. W tym muzeum też jest film, który zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.
Pierwsze spotkanie Ojców Założycieli w sprawie zjednoczenia, odbyło się daleko na pustyni. Były tam obecne w zasadzie tylko trzy osoby. Jedną z nich, był mały chłopiec, który obecnie jest panującym Sheikh’iem w Dubaju i jednocześnie Premierem ZEA. I to właśnie on, we własnej osobie, swoim własnym głosem opowiada o tym wydarzeniu. Bardzo ciekawa i przejmująca opowieść.
Jakie są jeszcze inne muzea w Dubaju?
To nie są wszystkie muzea w Dubaju. W wielu przewodnikach można znaleźć informacje o Dubai Museum oraz o domu Sheikh’a Saeed’a al Maktoum. Oba te muzea w Dubaju są niestety zamknięte i poddane renowacji. Już nie mogę się doczekać efektów, bo oba już przed były bardzo ciekawe, choć trzeba przyznać trochę oldschoolowe.
Emiratczycy są dumni z tego, czego dokonali ich ojcowie i pielęgnują pamięć o tym. Dlatego gdy tu przyjedziesz, jeśli tylko będziesz chciał, to bardzo chętnie pozwolą Ci poznać swoją historię, kulturę i obyczaje. A wierz mi, moją co pokazywać. W tych muzeach widać to najlepiej.
One Comment
Pingback: