Dla osób szukających informacji na temat metra w Dubaju, to bilety są tematem, który sprawia najwięcej problemów i generuje najwięcej pytań. Słynna karta Nol to tylko z pozoru takie łatwe i proste rozwiązanie.
Z góry uprzedzam, jeśli interesują Cię ceny przejazdów to w tym artykule nie znajdziesz informacji na ten temat. O tym Ile kosztuje komunikacja miejska w Dubaju? – ceny biletów na metro napisałam osobny artykuł.
W Dubaju obowiązuje jeden bilet na więkoszść środków komunikacji miejskiej, czyli tzw. karta Nol.
Gdzie nie zapłacisz kartą Nol?
Bilety na metro w Dubaju to najpopulaniejszy powód, aby w ogóle zainteresować się i zakupem karty Nol. W ten sam sposób zapłacisz również za przejazd tramwajem czy autobusem. Jednak nie zapłacisz nią za przejazd abrą na drugi brzeg Creeku lub wąskotorową kolejką Monorail. Tam, albo obowiązuje gotówka, albo zupełnie osobne bilety.
Gdzie kupić bilety na metro w Dubaju?
Karty Nol można zakupić na kilka sposobów, między innymi, w kasach biletowych. Na każdej stacji metra znajdziesz taką kasę biletową, podobną jak na zdjęciu poniżej. Najczęściej znajdują się one pomiędzy bramkami, przez które trzeba później zakupione bilety przeciągnąć. W kasie biletowej można płacić zarówna kartą, jak i gotówką.
Na szczęście, to nie jest jedyny sposób, aby kupić bilety na metro w Dubaju. Na każdej stacji metra zawsze znajdują się również automaty biletowe. Jednak tutaj jest pewien haczyk. Bilet jednorazowy kupisz w każdym automacie. W każdym automacie także doładujesz swoja kartę Nol. Problem pojawia się gdy chcesz wyrobić sobie zupelnie nową kartę Nol – Gold lub Silver. Wtedy trzeba skorzystać z granatowego automatu. Tylko granatowe maszyny wyrabiają zupełnie nowe karty Silver i Gold.
Jak są warianty biletów na metro w Dubaju?
Z punktu widzenia turysty i podróżnika, który w mieście będzie przebywał raptem kilka, kilkanaście dni, to zainteresownie powinny wzbudzić najwyżej trzy rodzaje kart Nol. Wspomniana wcześniej, karta czerwona, ale także karta srebrna i złota. W tabelce poniżej porównałam najważniejsze cechy wszystkich trzech kart:
Wyjaśnijmy sobie kilka kwestii, które pojawiły się w tej tabeli.
Czym się wyróżnia klasa Gold?
Moim zdaniem, klasa Gold nie różni się znacząco od pozostałych przedziałów. Jedyne co przychodzi mi do głowy, i działa na korzyść podróży w tej klasie, to lokalizacja przedziałów i fakt, że jest zawsze znacznie mniej zaludniona. Klasa Gold znajduje się w każdym pociągu metra, a przedziały te są zawsze na jednym z krańców składu. Metro w Dubaju jest bezzałogowe, nie ma motorniczego, który kieruje pociągiem, i który mógłby zasłaniać widoczność. Na drugim końcu składu, są zazwyczaj przedziały dla kobiet i dzieci.
Doładowywanie kart
Wszystkie karty można ponownie doładować. Najłatwiej zrobić to w kasie biletowej, albo w automacie. Można też zrobić to online bezpośrednio na stronie RTA, czy Road & Transport Authority.
Jak korzystać z kart Nol?
Karty Nol naliczają opłatę na bramce przy wyjściu z metra.
Gdy przy wejściu do metra, kwota doładowania danej karty jest powyżej 7,5 AED, to bramka normalnie się otworzy i nie ma problemu. Natomiast, jeśli okaże się, że kwota jest niższa, to najpierw trzeba ją będze doładować w kasie albo w automacie. W takiej sytuacji bramka nie otworzy się.
Przy wyjściu z metra, również trzeba przyłożyć kartę. Kwota, którą wtedy pokazuje się na wyświetlaczu, to bieżący stan środków na karcie. Jest to kwota już pomniejszona o koszty właśnie odbytej podróży. Na temat kosztów biletów na metro w Dubaju napisałam więcej w tym artykule.
Bilety na metro w Dubaju – podsumowanie
W przypadku większości turystów czerwona karta Nol, w zupełności wystarczy. Jeśli jednak plan jest bardzo intensywny i zakłada łączenie różnych środków transportu to sugerowałabym zakup karty Silver Nol Card. Pozwoli ona na swobodne przesiadanie się z metra do autobusu, z autobusu do tramwaju, itd., dopóki nie zabraknie środków na karcie.
11 komentarzy
Pingback:
Pingback:
Piotrek
Ale czy mając zamiar trochę jednak pojeździć, np. będąc w Dubaju tydzień, to chyba jednak może się srebrna bardziej opłacać prawda?
W końcu pojedyncze bilety są na niej tańsze i można odbyć więcej niż 10 przejazdów
Mam też pytanie dotyczące rodzaju podróży (metro, tramwaj). Czerwona jest tylko na jeden rodzaj transportu – czy oznacza to, że jak już czerwonej karty użyję w metrze to nie mogę nią 2 dni później jechać tramwajem, czy też po prostu chodzi o jakąś możliwość przesiadki, czyli np. mając srebrna mogę przejechać metrem i przesiąść się na tramwaj, na jednym bilecie?
Dzięki za artykuł 💪
Joanna
Jeśli faktycznie będziesz jeździł dużo, np. codziennie, to nie warto kupować karty czerwonej. Bilet czerwony można doładować tylko na 4 przejazdy.
Jarosław
OK, dobre info. Ale warto oznaczać poszczególne wpisy datą, aby wiadomo było, którego momentu dotyczą. Np. w/w informacje ( np. ceny) są w dalszym ciągu aktualne? Przypuszczam, że nie, skoro komentarze pod tym wpisem pochodzą z roku 2020.
Joanna
Dzięki za komentarz, faktycznie data publikacji pozwoli lepiej ocenić aktualność danych treści. Dzięki za sugestie.
Katarzyna
Czy z jednej karty można odbić dwa przejazdy np. za siebie i dziecko? Czy każdy musi mieć osobną kartę? Z góry dziękuje za pomoc.
Joanna
Nie, każdy musi mieć własna kartę
Pingback:
Jerzy Biedroński
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!
Joanna
Dziękuje bardzo, a które konkretnie fragmenty są zbyt techniczne. Chętnie doprecyzuje i wyjaśnię.