Burj al Arab, czyli najbardziej luksusowy hotel na świecie, owiany jest wieloma legendami i od lat budzi ciekawość turystów z całego świata. To obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki po Dubaju. Najczęściej, jednak jest to tylko przystanek na zdjęcie przed bramą główną.
A prawda jest taka, że zwiedzanie Burj al Arab jest możliwe! Dziś przedstawię Ci 3 sposoby na to jak wejść środka i zobaczyć go od wewnątrz.
Burj al Arab – światowa ikona arabskiego luksusu
Burj al Arab to jeden z najpopularniejszych symboli Dubaju. Bardziej znany jest, chyba tylko, Burj Khalifa. Słynny hotel w kształcie żagla, to global icon of Arabian luxury, czyli światowa ikona arabskiego luksusu. Nie ma w tym opisie ani krzty przesady.
W Burj al Arab nie ma zwykłych pokoi, wszystkie to luksusowe, dwupoziomowe apartamenty. Najmniejszy z nich ma 170 m2. A goście hotelowi mają do dyspozycji prywatnego lokaja czy concierg’a i to 24h/dobę.
Do tego w standardzie każdego apartamentu jest 9 różnych rodzajów poduszek, kołdry puchowe i pościel z egipskiej bawełny.
A i zapomniałabym.
Łóżka dostosowane są do Twoje postawy i indywidualnych preferencji. Nie mam pojęcia, jak to osiągają.
Zaintrygowany?! Nie ty jeden. Jest wielu chętnych na zwiedzanie Burj al Arab. Dlatego dziś przedstawię Ci 3 sprawdzone sposoby, jak tego dokonać.
1. Nocleg w Burj al Arab
Na pierwszy ogień przedstawiam Ci sposób najbardziej oczywisty, czyli rezerwacja noclegu w Burj al Arab.
Nie da się ukryć, że jest to jednocześnie najbardziej kosztowny sposób, ale… Nie jest tak kosztowny, jakby się mogło wydawać. Zresztą, sprawdź sam. Ceny poza sezonem zaczynają się już do 4 830 AED, czyli jakieś 5316 PLN (kurs z lutego 2024). Jest to cena za noc, za pokój.
Wprawdzie ten najmniejszy z możliwych, ale nie przesadzajmy do dyspozycji masz wtedy 170 m2, czyli zakładane w ofercie 4 osoby, spokojnie się wyśpią. 🙂
Jeśli ktoś chce doświadczyć tych legendarnych luksusów najbardziej ekskluzywnego hotelu na świecie, to nie ma innej możliwości.
Pozostałe dwa sposoby, które przestawiam poniżej umożliwiają zwiedzanie Burj al Arab, wejście do środka i zobaczenie tego na własne oczy, ale doświadczanie jest już w nich ograniczone. Pozwalają ledwie otrzeć się o to prawdziwe doświadczenie, jakim chwali się i z jakiego jest znany Burj al Arab.
2. Rezerwacja w jednej z hotelowych restauracji
Gdy ja pierwszy raz odwiedziłam Burj al Arab to skorzystałam właśnie z tego sposobu. Zarezerwowałam stolik w hotelowym barze i wieczorową porą pojechałam tam na drinka.
W hotelu jest kilka restauracji i barów, z których można skorzystać. Wszystkie wymagają rezerwacji, bez niej nawet nie wpuszczą Cię za bramę hotelu. Większość z nich wymaga też odpowiedniego stroju.
Jakie restauracje zajdziesz w Burj al Arab?
Sky View Lounge – to bar na 27 piętrze Burj al Arab i ja, te kilka lat temu skorzystałam właśnie z tej propozycji. A przynajmniej tak mi się wydaje, bo jest tam jeszcze jeden bar – nazywa się Glit
Ristorante L’ Olivo at Al Mahara – to propozycja dla fanów owoców morza i kuchni włoskiej. Jednak nie jest to taka sobie zwykła włoska restauracja. Szefem kuchni jest tam dwukrotny laureat gwiazdki Michelin.
Sal – to natomiast elegancka restauracja przy plaży oferująca kuchnię śródziemnomorską. W porównaniu z Ristorante L’Olivo oferuje bardziej „zwyczajne” posiłki.
Al Muntacha – to restauracja na 27. piętrze Burj al Arab, a co za tym idzie lokal z pięknym widokiem. Najlepszy wybór dla tych, którzy szukają romantycznej scenerii. Restauracja oferuje kuchnię francuską i włoska.
W głównym holu hotelu znajduje się za to Sahn Eddar – to idealne miejsce na lunch i tzw. afternoon tea, czyli popołudniową herbatkę.
Al Iwan – to miejsce przyjazne dzieciom i oferujące kuchnię arabską.
Restauracje poza kuchnią, atmosferą i ekskluzywnością różnią się między sobą również godzinami otwarcia, oraz wymaganiami dotyczącymi stroju.
Przy dokonywaniu rezerwacji warto też zwrócić uwagę, czy restauracja lub bar, który wybraliśmy, nie ma określonej tzw. minimalnej kwoty do wydania. Dla przykładu, w Sahn Eddar, jest to kwota 200 AED na osobę, ale już w Al Iwan – 450 AED na osobę dorosłą i 250 AED na dziecko.
Restauracje, bary i kawiarnie w Burj al Arab mają bardzo zróżnicowane podejście do dzieci.
Dlatego jeśli wybierasz się tam ze swoją pociechą, to koniecznie zwrócić uwagę na limit wieku. Może tak się zdarzyć, że miejsce, które chcesz wybrać, w ogóle nie akceptuje obecności dzieci.
Wizyta w jednej z restauracji hotelowych pozwala liznąć trochę luksusu, pozwala zobaczyć tę legendę od środka, ale… nie pozwala zajrzeć do pokoi.
Do pokoi, a dokładniej do najbardziej spektakularnego, umieszczonego na 25 piętrze – Royal Suite, możesz zajrzeć tylko, i wyłącznie, wykupując wycieczkę z przewodnikiem.
3. Inside Burj al Arab, czyli wycieczka z przewodnikiem
Przez długi czas dwa powyższe sposoby wejścia do hotelu, były też jedynymi. Dopiero od niedawna jest jeszcze trzecia opcja.
Inside Burj al Arab – to właściwie najtańsza, ale też chyba najciekawsza opcja zwiedzania Burj al Arab. Zwiedzania, a nie doświadczania.
Pakiet minimalny kosztuje 250 AED, a w ramach wycieczki przewodnicy zabierają Cię m.in. na 25 piętro, na którym jest tylko jeden apartament. Najlepszy z najlepszych, najbardziej ekskluzywny i jedyny w swoim rodzaju – Royal Suite. To miejsce, gdzie nocują, i to dosłownie, sami królowie.
Pakiet ten można poszerzyć na kilka sposobów, np. o tzw. Złote Doświadczenie, czyli zamówienie sobie Frappuciono, Cappuciono, czy Martini posypanego złotem.
Zwiedzanie Burj al Arab, a doświadczanie go
Zwiedzanie Burj al Arab z przewodnikiem to wycieczka jedyna w swoim rodzaju. Pozwala zajrzeć do tego luksusowego miejsca, dowiedzieć się więcej o jego historii i poznać kilka niedostępnych publicznie zakamarków. Z pewnością ciekawe i unikatowe doświadczenie samo w sobie.
Udział w takiej wycieczce pozwala tylko i aż, na zwiedzanie Burj al Arab. Umożliwia, przekonanie się na własne oczy, jak wygląda ta legenda.
Wycieczka jest jednak tak zaprojektowana, że nie daje możliwości, aby doświadczyć luksusu, z którego znany jest Burj al Arab.
W moim odczuciu tylko dwa pierwsze sposoby pozwalają nie tylko zobaczyć, co jest w środku tego najbardziej luksusowego hotelu na świecie, ale także doświadczyć legendarnego już luksusu tego miejsca.
Dowiedz się, jakie jeszcze budynki warto zobaczyć w Dubaju. TUTAJ opisałam 9 z nich.