Nie wszyscy wiedzą, że w samym tylko Dubaju są dwa międzynarodowe lotniska. Zanim decyzja zakupowa zostanie podjęta, warto zorientować się gdzie faktycznie leci dana linia lotnicza. Oba te lotniska różnią się między sobą dość znacząco, szczególnie jeśli trzeba się z nich wydostać na własną rękę.
Zamiast opowiadać, gdzie są lepsze restauracje, większa strefa wolnocłowa i ciekawsze sklepy, opowiem dziś co nieco o bardziej praktycznych aspektach podróży z danego lotniska, czyli to co warto wziąć pod uwagę, zanim jeszcze kupi się bilet na samolot.
DXB, czyli Dubai International Airport
Oba lotniska w Dubaju są międzynarodowe, jednak ich usługi, linie lotnicze, które tam lądują, a przede wszystkim lokalizacja, znacznie się od siebie różnią.
Jedno z nich: DXB, czyli Dubai International Airport, jest zlokalizowane w centrum miasta. Jest to najbardziej popularne lotnisko w Dubaju. To właśnie o nim powstała seria filmów na National Geographic Megalotnisko w Dubaju. Powstało w latach 70. i od tego czasu bardzo intensywnie się rozwija. Jest to, tzw. hub, czyli węzłowy port lotniczy, linii Emirates. Oznacza to, że lecąc np. z Warszawy do Tokio, właśnie linią Emirates, przesiadkę będzie właśnie na tym lotnisku.
Obecnie, lotnisko DXB, ma już dwa pasy startowe i 3 terminale. Zasadniczo każdy z tych terminali obsługuje inne linie lotnicze.
Terminal 1 – obsługuje linie tradycyjne. Z Europy to np. Lufthansa, SAS, KLM i wiele innych.
Terminal 3 – obsługuje natomiast wyłącznie linię Emirates i jej partnerów biznesowych, czyli FlyDubai (nie wszystkie loty) i Qantas.
Wszelkie transfery pasażerów w ramach siatki połączeń linii Emirates, odbywają się na obszarze tego jednego terminala. Trzeba jednak zachować czujność, bo nie jest to mały terminal, a przejście z jego jednego końca na drugi może zająć nawet 45 min i wymagać podróży pociągiem.
Terminal 2 – znajduje się po drugiej stronie lotniska i korzystają z niego tzw. tanie linie lotnicze. Najczęściej są to połączenia tanich przewoźników z Azji i Afryki, ale także niektóre loty FlyDubai. Na ten terminal nie ma bezpośredniego połączenia metrem.
DWC, czyli Dubai World Central
DWC to drugie lotnisko w Dubaju, zwane jest również Dubai Al Maktoum Airport. Swoją działalność rozpoczęło w 2010 roku od połączeń cargo. Dopiero w 2017r. została ukończona infrastruktura, która umożliwia obsługę również połączeń pasażerskich.
Obecnie, wciąż większość połączeń na DWC to loty towarowe, choć z drobnymi wyjątkami. Najważniejszym z nich jest Enter Air. Linia lotnicza Enter Air lata do Dubaju właśnie na lotnisko DWC. I to niezależnie czy lot ten odbywa się z Katowic, Krakowa, czy z Warszawy.
Jak się wydostać z lotniska w Dubaju? – porównanie
W zależności od tego, którą linią lotniczą przylatuje się do Dubaju, na takim lotnisku się wyląduje. A co potem? Jak się dostać do miasta?
Różnica w kosztach i czasie dojazdu z danego portu lotniczego do dowolnego miejsca w centrum, jest dość znacząca. Dlatego warto wziąć to pod uwagę i to zanim zarezerwuje się bilet lotniczy. Może się niestety okazać, że oszczędności, które uda się uzyskać na bilecie, w całości zostaną wydane na wydostanie się z lotniska.
Oczywiście, wszystko zależy od lokalizacji hotelu. Z tego też powodu, to co tu napisałam, warto przełożyć na swoje realia i kontekst własnej podróży.
Aby moje porównanie było sensowne, konkretne i pokazywało prawdziwe koszty dojazdu z obu lotnisk uznałam, że podróż musi odbyć się do jakiegoś flagowego miejsca, ikony, czegoś, co wszyscy chcą zobaczyć i wszyscy znają. Dlatego wybrałam samo centrum miasta, czyli tzw. Downtown i Dubai Mall.
Dubai Mall i Burj Khalifa, to także cel podróży wielu osób, które w Dubaju są tylko przejazdem. Chcąc liznąć miasta, ale mając na to raptem kilka godzin podczas przesiadki, to wycieczka do Downtown jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Ale o tym napisałam więcej w moim artykule: Zwiedzanie podczas przesiadki w Dubaju – porady przewodnika
Podróż metrem z lotniska w Dubaju
Zasadnicza różnica pomiędzy lotniskami DXB i DWC w kwestii metra jest dość banalna. Lotnisko DXB ma bezpośrednie połączenie, a DWC nie.
Z lotniska DXB, zarówno z Terminalu 3, jak i 1, można czerwoną linią metra, bez przesiadek, dostać się do Dubai Mall’u i to w 30- 40 min. Podczas gdy z lotniska DWC, sama tylko podróż autobusem do metra, zajmie 30 – 40 min, a potem jeszcze drugie tyle już samym metrem. W rezultacie całość to przynajmniej 1h 15 min.
Podróż z przesiadkami komplikuje też kwestie zakupu biletów, ale o tym więcej pisałam w artykule: Bilety na metro w Dubaju – wszystko co musisz wiedzieć.
Podróż taksówką z lotniska w Dubaju.
Metro oczywiście nie jest jedynym środkiem transportu, jaki można wykorzystać by wydostać się z lotniska w Dubaju. Zawsze można jeszcze wziąć taksówkę.
Tu jednak, nie mam dobrych wieści dla portfela.
Na trasie DWC – Dubai Mall trzeba zostawić taksówkarzowi przynajmniej 100 AED, czyli prawie 100 zł. Wprawdzie można zaoszczędzić sporo czasu, bo podróż zajmie tylko 40 min, ale to oczywiście mocno zależy od natężania ruchu.
Natomiast podróż z lotniska DXB, to przy dobrych wiatrach tylko 15 min i niecałe 30 – 35 AED.
Jest jeszcze jeden ‘drobny’ szczegół
Z lotniska DXB można złapać, wyłącznie, tzw. Dubai Airport Taxi, innych tam nie ma. A nawet jeśli coś będzie akurat przejeżdżać, to raczej nikt nie zaryzykuje i nie weźmie pasażera. Więcej, o Dubai Airport Taxi, napisałam w tym artykule. Na dziś najważniejsze jest to, że wsiadając do taksówki na lotnisku DXB do kwoty, o której wspominam powyżej dopłacić trzeba 25 AED, ot tak za trzaśnięcie drzwiami. Ta sama opłata z portu lotniczego DWC wynosi tyle, co standardowa taksówka w Dubaju, czyli 5 AED w ciągu dnia i 5,50 w taryfie nocnej.
I choć z tak zróżnicowaną taryfą ta różnica powinna się znacząco zacierać, to jednak odległość lotniska DWC od cywilizacji robi swoje i dalej podróż taksówką jest praktycznie dwukrotnie droższa.
Wydaje mi się, że warto to wziąć pod uwagę i wliczyć do kosztów, żeby się po fakcie nie okazało, że podróż wcale nie była tak ekonomiczna jak miała być.
Co sądzisz o tym artykule? Uważasz, że był przydatny?
Daj znać w komentarzu, czy takie treści uważasz za praktyczne i potrzebne, a może jest coś, co Cię szczególnie interesuje?
10 komentarzy
Pingback:
Rafał
Witam. Dziękuję za przydatne informacje. Będę miał przesiadkę 21 godzin w Dubaju i kilka informacji na pewno wykorzystam . Przylot 22, nocleg w pobliskim hotelu, rano śniadanie i do 18 zwiedzanie. Wylot o 21. Serdecznie pozdrawiam
Joanna
Dubaj w 21h to z pewnością wyzwanie. Cieszę się, że mogłam pomóc
Pingback:
JOANNA
Dzień dobry pani Joanno chciałam się dowiedzieć jako koszt jest zwiedzanie z panią, i od czego najlepiej zaczac , planujemy przyjechać za miesiąc na 4 dni pozdrawiam
Joanna
Dzień dobry Pani Joanno, zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego.
Abym mogła przygotować konkretną wycenę wspólnego zwiedzania muszę wiedzieć gdzie będą Państwo nocować i ile osób będzie brało udział w wycieczce.
Pozdrawiam
Joanna
Pawel
Witam
Ogromne się zawiodłem transportem. Wylądowaliśmy na nieszczęsnym Terminalu 2 ok. 21:30. Później ogromne kolejki do paszportów. Wyszliśmy z lotniska ok. 23:00.
I teraz szukaj jak się dostać do centrum. Więc wzięliśmy autobus i dojechaliśmy trzy przystanki do czerwonej stacji metra. A tam się dowiedzieliśmy, że już metro nie jeździ. Poradzono nam złapać autobus 88. Super. Ale o tej porze również nie jeździ. Więc taxi. I 100 dirchamow poszło.
Więc z tą komunikacją to wcale nie jest tak kolorowo.
Joanna
Tak, niestety w godzinach nocnych w grę wchodzą tylko taksówki. W nocy ani metro, ani autobusy nie kursują. dodatkowo taksówki z lotniska mają wysoką taryfę za trzaśnięcie drzwiami. Ale 100 AED za kurs, sugeruje również, że hotel był raczej dość daleko od lotniska.
strefa
Przydał by się artykuł jak się dostać z jednego lotniska na drugie :)))
Joanna
Dzięki za sugestie. Ciekawy pomysł.